“Skutečnou prioritu poznám podle toho, kolik zdrojů jsem ochoten do ní investovat,” říká odborník na vzdělávání odborníků RNDr. Miroslav Procházka, CSc.
Podtitulek příspěvku jsem si vypůjčil z rozhovoru pro EPALE s panem Procházkou o dalším vzdělávání dospělých. Díky práci na sobě se každý z nás může mít lépe. Na úrovní státu nám další vzdělávání pomáhá uspět ekonomicky i sociálně v konkurenci ostatních zemí. Jednotlivcům zase usnadňuje získat a případně si udržet dobře placenou pracovní pozici nebo tu, která je baví. Ideální je pochopitelně obojí.
Abych vás ušetřil složitých analýz a grafů, jednoduše řečeno, nevedeme si moc dobře. Podle průzkumů se v rámci EU dlouhodobě řadíme pod průměr. Ani trend nevypadá povzbudivě. Podle jednoho výběrového šetření se v loňském roce zúčastnilo dalšího vzdělávání jen 5,5 % dospělých Čechů, což je nejméně od roku 2008. S trochou snahy bychom snad objevili graf, kde se alespoň v jednom ze sledovaných kritérií pohybujeme kolem středu. Férově si ale musíme přiznat, vyjádřeno slovy sportovního komentátora, že se čelo závodu nachází daleko před námi a navíc se začíná vzdalovat.
Poslední rok a půl byl nejen z pohledu pracovního trhu velmi neobvyklý. Za posledních dvacet let už jsme byli svědky několika krizí, poklesů zaměstnanosti a “ozdravných” ekonomických cyklů. Myslím si, že současný vývoj domácímu pracovnímu trhu nijak neprospěl. Na první pohled máme sice nezaměstnanost na nejnižší úrovni v rámci Evropy a mzdy i platy rostou, jenže bez růžových brýlí spatříme docela jiný obrázek. Jak ukazují poslední průzkumy, neposunula nás doba covidová ani v oblasti dalšího vzdělávání. Použiji trefnou citaci ze zmíněného článku Miroslava Procházky: “Není to dobrý odrazový můstek k připravenosti pracovní síly na technologické a další změny, ke kterým na trhu práce dochází.”
Transformovat celý systém vyžaduje obrovské úsilí a výsledek zůstává nejistý. Každý ale můžeme začít s aktivním sebevzděláváním, přestože se většina z nás zatím nemusí bát o práci a nabídky se drží na maximu za posledních pět let. Bohužel to nepotrvá věčně a najednou může být pozdě honit odjíždějící vlak.
Zdroje dat:
Aleš má dvacet let zkušeností v oblasti specializovaného recruitmentu a executive search. Vede českou pobočku Wallace Myers a jako recruiter se zaměřuje na sektory finance a účetnictví a IT.