Znalost 3D softwaru je vyžadována jak u čerstvých absolventů, tak u kandidátů s několikaletou praxí. Pojďme si společně připomenout šest konstrukčních programů, které často najdeme v požadavcích zaměstnavatelů.
Jedná se o jeden z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších 2D CAD editorů na světě, který byl vyvinut společností Autodesk. Software umí samozřejmě i 3D, ale pro 3D projektování se příliš nepoužívá. K tomu slouží další rozšířené programy pro práci s 3D (Inventor, Revit, atd.). AutoCAD je většinou první program, se kterým začínají pracovat studenti technických oborů středních škol.
Začátky programu se datují k roku 1982 (Unix, Macintosh, Windows). Od roku 1994 jeho vývoj pokračoval pouze pro operační systém Windows. V průběhu let se dočkal mnoha vylepšení a na jeho jádru byla Autodeskem vyvinuta celá řada dalších nadstavbových aplikací (AutoCAD Civil 3D, AutoCAD Plant, atd.).
Program obsahuje rozšíření pro strojírenský průmysl, stavební projekci, architekturu, mapování i terénní úpravy.
Už více než 10 let je tento software světově nejprodávanější strojírenskou 3D CAD aplikací. Slouží pro strojírenské navrhování 3D digitálních prototypů. První Inventor od společnosti Autodesk s označením Mustang spatřil světlo světa v září roku 1999. Od té doby prošel více než 20 aktualizacemi.
Inventor nabízí uživatelům velmi intuitivní nástroje pro 3D návrhy strojírenských součástí a sestav. Z nich velice jednoduše vytvoříte řádně okótovanou výkresovou dokumentaci s možností různých druhů pohledů, řezů, detailů a samozřejmě. Vše v softwaru je asociativní. Jakmile zeditujete příslušný díl dané sestavy, zároveň se zaktualizuje i chování sestavy a její výkresová dokumentace.
Inventor existuje v základní i rozšířené verzi (Proffesional), která navíc obsahuje funkci pevnostních výpočtů.
Program se nejvíce využívá v oblasti výrobců plechových součástí, svařenců a ocelových konstrukcí. Svoje uplatnění má ale i v oblasti automobilového průmyslu, letectví nebo lékařství.
Jedná se o 3D konstrukční program, který byl vyvinut společností SOLIDWORKS Corporation ( v současné době dceřiná společnost Dassault Systémes, S.A.). SolidWorks je v současné době nejúspěšnější strojírenský 3D CAD na českém trhu, což dokazuje každoroční nárůst prodaných licencí.
Program má snadné a vizuálně přehledné ovládání, které je založeno na technologii SWIFT. Zakladatel společnosti Jon Girschtick koncem roku 1993 najmul tým inženýrů, aby následně v roce 1995 prodal první 3D CAD software Solidworks 95.
Program je v současné době dostupný ve 3 komerčních verzích (Standard, Professional, Premium) a ve 3 výukových (Student Desing Kit, Education Edition, Student Edition).
Software je nejvíce využíván menšími společnostmi zabývajícími se plechovými díly, svařenci, tvorbou forem a hydraulických lisů.
První vydání verze je sice společností Parametric Technology Corporation (PTC) datováno k roku 2011, ale CREO je v podstatě následníkem známého softwaru Pro/Engineering. A ten byl na trh poprvé uveden už v roce 1988.
Creo vzniklo jako výsledek řešení 4 základních problémů, kterými byly složitost ovládání, interoperabilita, uzavřenost technologií a řízení sestav. PTC měla k dispozici úspěšnou platformu Pro/Engineer, nejúspěšnější direct modelář CoCreate, vizualizační aplikace Product view a chuť překonat všechny neřešené problémy CAD systémů. Výsledkem několikaletého úsilí vývojářů je sada spojených aplikací pod názvem CREO.
S tímto programem denně pracují miliony lidí, aniž by věděli, že právě tento program je ve zkratce nazýván jako světoznámá CATIA od společnosti Dassault Systémes SE. Jedná se tedy o programový systém, který podporuje trojrozměrný interaktivní návrh, výrobu a inovaci velmi složitých strojírenských výrobků po celou dobu jejich životnosti.
Historie systému, který se původně nazýval CATI, sahá až do roku 1977. První prodeje programu se datují k roku 1981 a z toho si může každý odvodit, jak byl jeho vývoj (v softwaru C++) náročný. Pro porovnání můžeme použít například dnešní časový horizont vývoje automobilu, který trvá 3 až 4 roky.
O komplexnosti CATIE svědčí i portfolio uživatelů skrze celý průmysl:
Dříve známý pod názvem Unigraphics je komerční CAD/CAM/CAE program pro podporu činnosti v konstrukci a výrobě. Jedná se o software, který umožňuje ideové návrhy výpočtů, simulace a analýzy, modelování jednotlivých dílů či celých sestav, tvorbu výkresové dokumentace, programování NC obráběcích a měřících strojů, kontrolu kvality, simulaci obrábění, správu dat projektů a integrace do podnikového informačního systému.
V roce 1969 vyvinula softwarová společnost United Computing software UNIAPT, který byl prvním CAM produktem na světě. O několik desítek let později, přesně v roce 2007 došlo na trhu k uvedení první synchronní technologie ve verzi NX5.
Software Siemens NX je nejčastěji svými funkcemi srovnáván s programem CATIA. Stejně jako program Catia je využíván napříč všemi odvětvími průmyslu.