Nedostatek technicky vzdělaných zaměstnanců trápí firmy na českém pracovním trhu už více než 6 let. Jako jeden z důvodů tohoto stavu bývá uváděna větší atraktivita humanitních oborů, snížený zájem o studia technických oborů a s tím související nižší počet absolventů technicky zaměřených středních i odborných škol. Jaká je však skutečnost a kde bychom mohli zjistit reálný stav?
Pokud chceme opravdu najít odpověď, musíme vycházet z ověřených dat a validních průzkumů. Jedním ze skvělých zdrojů mohou být průzkumy prováděné Národním ústavem pro vzdělávání, který situaci dlouhodobě mapuje. Mnoho zajímavých informací nalezneme i na portálu Infoabsolvent.cz, konkrétně pak v průzkumu věnovaném vývoji vzdělanosti a oborové struktury žáků a studentů ve středním a vyšším odborném vzdělávání v ČR a v krajích ČR.
Podíváme-li se na vývoj vzdělanostní a oborové struktury studentů středního a vyššího odborného vzdělávání, tak zjistíme několik zajímavých informací.
Pozitivním zjištěním je, že v těchto letech můžeme obecně očekávat nárůst nově přijímaných studentů středních škol a tento trend bude pokračovat i v příštích letech (detailněji v článku Nedostatek pracovních sil: Nadějné vyhlídky nebo obavy?). Pro úplnost je férové říci, že tento obrat se na pracovním trhu projeví s určitým zpožděním, které je dané dalšími faktory, např. délkou studia.
Podle dat ze zdroje Infoabsolvent.cz dále vyplývá, že došlo ke stabilizaci počtu žáků vstupujících do gymnaziálního vzdělávání, a přestože nadále dochází k mírnému poklesů žáků vstupujících do učebních oborů, „nezastavil se nárůst v technických oborech“. Naopak, k největšímu nárůstu v oblasti maturitních oborů s odborným výcvikem došlo ve strojírenství. Ještě důležitější je však dlouhodobý pohled, který nám potvrzuje nejvýznamnější nárůst studentů ve skupinách oborů strojírenství, z celkového počtu přijatých studentů.
A jak si stojíme v porovnání s EU? Z výše uvedeného průzkumu vychází Česká republika jako vítěz s nejvyšším podílem odborného vzdělávání v rámci EU! Jen pro zajímavost na druhém konci srovnání bychom našli Irsko, kde extrémně převažuje všeobecně zaměřené vzdělávání.
Na základě uvedeného průzkumu jednoduše nemůžeme potvrdit, že by docházelo k úbytku studentů technických oborů na úkor zvýšeného zájmu studentů o humanitní a další obory. Naopak lze z dlouhodobého hlediska situaci označit za stabilní, a dokonce můžeme pozorovat nárůst zájmu o strojírenské obory.
Česká republika patří mezi země s vysokým zastoupením studentů i absolventů technických oborů v oblasti odborného vzdělávání. Vzhledem k obrovské poptávce nachází absolventi technických oborů okamžité uplatnění na pracovním trhu, což potvrzuje i dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost v rámci EU (stav k prosinci 2018).
Nedostatek pracovních sil v automotive a obecně ve strojírenství tedy musíme hledat jinde. A tak se opět dostáváme zpět k demografické křivce a k enormnímu nárůstu poptávky průmyslové výroby po zaměstnancích, kterou jednoduše není reálné zcela pokrýt ze stávajících kapacit na trhu práce v ČR, včetně absolventů technických oborů.
Aleš má téměř dvacet let zkušeností v oblasti specializovaného recruitmentu a executive search. Vede českou pobočku Wallace Myers a jako recruiter se zaměřuje na sektor finance a účetnictví a IT.